Failiserver

Meie HyperTeabur serverite üks olulisemaid funktsioone on Enterprise-level omadustega failiserver. Jagatavate dokumentide maht kipub reeglina kiiresti kasvama. Keegi lisab midagi, keegi muudab midagi, keegi kustutab midagi – kõigest sellest igal ajahetkel ülevaadet omada on üsna keerukas. Digimaailma pahupooleks on tõenäosus, et admetega juhtub halvim – ketas läheb katki, viirus teeb puhta töö jne. Andmete kaotamise vältimiseks tehakse neist varukoopiaid, mida sagedamini, seda parem.

 

Andmemahud aina kasvavad – jaemüügis olevad kettad mahutavad mitmeid terabaite. Tavaline väline HDD salvestab varukoopiat kiirusega ca 100 MB sekundis, st 1 TB andmetest varukoopia tegemine võtab pea 3 tundi. Meie Interneti kiiruste juures kulub pilve koopia tegemiseks veel 50 korda kauem aega. Vähegi suuremate andmemahtude puhul on varukoopia tegemine äärmiselt aeglane ja hoiustamine pilves sageli ka üsna kulukas.

 

Kui server pidevalt töötab ja andmed muutuvad aeganõudva varukoopia tegemise jooksul, võivad andmed varukoopias olla vigased.

 

Kui aga selgub, et enne kui jõuti varukoopia teha, on algsel kettal mingi piirkond loetamatuks muutunud, siis sealt sageli ei saagi andmeid kätte, või läheb nende andmete taastamine väga kulukaks.

 

Kuidas siis Enterprise-level süsteemides, kus andmeid on sadu terabaite või rohkem, õnnestub üldse nende andmete säilimist tagada? Üks võlusõnasid on Snapshot. Sisuliselt tähendab see, et server fikseerib mingi ajahetke, millest vanemaid andmeid ei tohi muuta. See käib hetkega, ka sadade terabaitide puhul. Kõik muudetud andmed salvestatakse uude kohta, vanu andmeid üle ei kirjutata, neile pääseb ligi ainult serveri administraator, Snapshottide haldusliidese kaudu. See lahendab ka probleemi, et viirus (või mõni kogenematu kasutaja) kustutab olulisi andmeid jagatud kaustades. Ja samuti saab sellisest Snapshotist teha tunde kestvat varukoopiat, kartmata, et andmed varukoopia tegemise jooksul muutuvad. Kõigele lisaks sisalduvad Snapshotis ainult muutunud andmed, seega tehes varukoopia algandmetest ja lisades edaspidi väiksemahulisi Snapshotte muutunud andmetega, on tulevikus ainult Snapshotist varukoopia tegemisel lisatavate andmete hulk väiksem, kuigi taastatavad on kõik muudatused alates esimesest täismahus varukoopiast.

 

Ent mida teha, vältimaks andmete kadu ketta rivist välja minemisel? Selle vältimiseks pea ainus võimalus on liiasusega kettamassiivi kasutamine. Peatumata siinkohal pikemalt teoorial, võib mainida, et kaasaegsete kettamahtude ja ketaste töökindluse juures peetakse enamustel juhtudel piisavaks kahe ketta liiasusega massiivi, näiteks RAIDZ2 (RAID6). St, andmed peaksid säiluma ka siis, kui kaks ketast massiivist osutuvad vigasteks.

 

NB! Kuigi meie HyperTeabur perekonna serverite Enterprise-level lahendused elimineerivad mitmed tavaliste lauaarvutite või ka algeliste SOHO serveritega seonduvad probleemid, soovitame me siiski tungivalt teha lisaks ka varukoopiaid, mis viiakse teise füüsilisse asukohta. See vähendab nn asukohariski – näiteks vargus, tulekahju või mingi muu raskesti ennetatav oht serveri asupaigas.